sobota, 23 marca 2013

Baranki...

Jako, że święta coraz bliżej wyskrobałam kilka ozdób z domowej plasteliny, ale nie jestem zadowolona. Stwierdziłam,że jest to zmodyfikowana masa solna. Ciasto było bardzo lepkie i miałam problemy z równym wycinaniem futerka, a po wypieczeniu miejscami się spiekło.Najwięcej zyskały po malowaniu, doczepieniu nóżek i kokardki (znak firmowy moich prac z masy). W swojej niedoskonałości są jednak oryginalne:


Tak się wszystko zaczęło:Jak widać wystarczy uformować brzuszek, uzupełnić wybranym kształtem. Ja przykleiłam małe kulki w których wykonałam wgłębienie. Kulka na głowę, uszy i rogi doklejamy po kolei. Aha kopytka uformowałam oddzielnie. Trzeba pamiętać aby wykonać odpowiednio dużą dziurkę do przewleczenia sznurka, zarówno w kopytkach jak i w brzuszku. Do wykonania zawieszki wykorzystałam spinacze biurowe. Włożyłam je pomiędzy głowę a korpus, wysuwając tak aby można było je zawiesić lub przewlec nitkę.


Na kolejnym zdjęciu widać baranki stojące. Korpus wypełniłam zwiniętą w kulkę folią aluminiową. Gdzieś wyczytałam, że przy wypiekaniu nie zmienia kształtu. Głowę, uszy czy rogi można wykonać według własnej fantazji. Futerko wykonałam wyciskaczem do do czosnku


Gotowe do wypiekania. Drogą prób nastawiałam piekarnik na temp. ok. 60-70 st. i suszyłam aż do skutku:)


 Ptaszki do zawieszenia na gałęziach powstały z resztek masy solnej. Wszystkie prace można dowolnie pomalować. Ja wykorzystałam resztki farby do malowania ścian


Miała baba barana, barana, barana...
Dziękuję za każdy ślad waszej obecności:)

6 komentarzy:

 1. Fajne są:)Takie inne, bardziej zabawne;)
  Czyli nie polecasz zimnej porcelany?Ja się właśnie zabierałam do wypróbowania,ale jak mam coś zrobić pierwszy raz,to mi ciężko.A jak zrobiłaś zimną porcelanę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Korzystałam z przepisu na domową plastelinę:
  http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-domowa-plasteline
  i dodatkowo ją wypiekłam(już naniosłam poprawkę), a co do zimnej porcelany to spróbuję wykonać jak zdobędę skrobię kukurydzianą z przepisów:
  http://kamino70.blogspot.com/p/zimna-porcelana.html, oraz:
  http://mytupitupitu.blogspot.com/2012/09/zimna-porcelana.html
  i w komentarzach Andrzej podaje przepis jeszcze jeden przepis. Wypróbuję
  Zresztą jak pisze komino70 nie ma patentu, tylko droga prób i błędów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne te baranki wyszły ,jakie oryginalne i proste w wykonaniu,może też spróbuję zrobić coś podobnego.Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne to stadko.u mnie tez taki kursik ale barany troszke inne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy ślad waszej obecności :)

Popularne posty